Výroba plastů a obalových materiálů
Vysoké teploty a tlaky, otáčky a korozivní prostředí.

Extruder

Extruder je klíčovým zařízením při výrobě plastů. Používá se k tavení a formování plastového materiálu pomocí vysoké teploty a tlaku. Extruder umožňuje vytváření plastových vláken, fólií, trubek, profilů a dalších forem plastů.

Extrudery vyžadují mazání pro plynulý chod mechanismů, jako jsou šnekové válce, lože, ložiska a převodovky. Protože pracují za vysokých teplot, je vyžadována především vysoká teplotní stabilita maziv. Pro tyto potřeby se skvěle osvědčilo vysokoteplotní plastické mazivo LC2. Na lineární vedení pak skvěle funguje mazací sprej Lubrisil. 

Na ošetření převodovek a olejových náplní extruzních linek pak doporučujeme technologii Metal Conditioner.

Lisy

Lis se používá při tváření plastů do různých forem. Tento stroj působí silou na plastický materiál, čímž ho formuje do požadovaného tvaru. Lisy se často používají při výrobě plastových forem, dílů nebo obalů.

Lisy mohou vyžadovat mazání v kloubech, pohyblivých součástech a hydraulických systémech. Pracují za vysokých tlaků i teplot a proto jsou zde vysoké nároky na tlakovou i teplotní stabilitu. Ložiska skvěle ochrání vysokoteplotní plastické mazivo LC2, řetězy a vertikální vedení matrice pak mazací sprej Lubrisil. Na klouby pak skvěle funguje dlouhovláknité plastické mazivo LAD2 CM.

Na ošetření hydraulických systémů a převodovek pak doporučujeme technologii Metal Conditioner jako ochranu před přehříváním, nečistotami a kondenzáty. Chrání také před ztrátou mazacích vlastností olejů za vysokých teplot.

Vstřikovací lisy

Vstřikovací lis je specifický typ lisu používaný při výrobě plastových výlisků a dílů. Tento stroj vstřikuje roztavený plastový materiál do forem, kde se ochladí a ztuhne, čímž vznikají různé plastové výlisky, jako jsou obaly, uzávěry, hračky a automobilové díly.

Vstřikovací lisy potřebují mazání pro pohyb vstřikovacích mechanismů, šroubových vodičů a hydraulických částí. Pro tyto potřeby skvěle poslouží mazací sprej Lubrisil, vysokoteplotní plastické mazivo LC2 a na ošetření hydraulických systémů technologie Metal Conditioner.

Vakuové formování

Vakuové formování (též termoformování) je proces, při kterém se zahřátý plast tvaruje pomocí podtlaku. Plastový materiál se umístí na formu, a poté je vytvořena podtlaková komora, která vytáhne plast do požadovaného tvaru. Vakuové formování se často používá při výrobě blisterů, obalů a výlisků.

Při vakuovém formování se používají maziva na mechanismy, které ovládají pohyb formy a podtlakovou komoru. Ať už jsou to ložiska, která skvěle ochrání vysokoteplotní plastické mazivo LC2, lineární vedení a rolny, která ošetříte mazacím sprejem Lubrisil, nebo hydraulické ovládání a pohony, které ochráníte technologií Metal Conditioner.

Tiskařské stroje

V oblasti výroby plastových obalových materiálů se také používají tiskařské stroje pro potisk a označování plastových fólií, obalů a etiket. Tiskové metody mohou zahrnovat ofsetový tisk, flexotisk nebo digitální tisk.

Některé tiskařské stroje používané při výrobě plastových obalů vyžadují mazání válečků, ložisek a převodových mechanismů. Podrobnější popis ošetřování tiskařských strojů najdete v odvětví Polygrafie.

Zvlňovací linky

Linky na výrobu vlnité lepenky (také známé jako vlnitý karton nebo kartonové vlny) zahrnují několik různých strojů a zařízení.

Rozevírací stroj je prvním strojem v procesu výroby vlnité lepenky. Používá se k otevření rolí papíru a rozevření vlnité střední vrstvy.

Lezec je stroj, který slouží k lepení vrstev papíru a vytváření vlnité struktury. Maziva se často používají na válečky a mechanismy, které kontrolují pohyb a aplikaci lepicího materiálu. Na ošetření válečků skvěle funguje plastické mazivo LA2.

Přečná sekací linka je stroj, který provádí přesné řezání vlnité lepenky na požadovanou šířku. Některé z těchto strojů vyžadují mazání nožů a pohyblivých částí pro snadné a přesné řezání. Pro tyto potřeby skvěle poslouží mazací penetrační sprej Penesal.

Nejvytíženější částí zvlňovacích linek jsou zvlňovací válce, které jsou nahřívány vodní párou až na 140 stupňů Celsia. Ložiska ve kterých se tyto válce točí vysokou rychlostí vyžadují opravu kvalitní mazání, protože porucha takového ložiska zastaví celou linku na několik hodin. Na jejich ošetření je ideální vysokoteplotní plastické mazivo LC2.

THIMM Obaly, k.s.

Maziva AEROTEC používáme už dva roky a zatím jsme výkonnější alternativu na trhu neviděli. Kombinace kvality a výkonnosti nás přesvědčila a dnes používáme širokou řadu maziv AEROTEC, díky kterým šetříme stovky tisíc korun ročně.

Detail

JUTA a.s.

Česká maziva AEROTEC využíváme ve vícero výrobních provozech v rámci společnosti JUTA a.s. - jak ve Dvoře Králové, tak v Úpici. S jejich pomocí se nám podařilo vyřešit či minimalizovat letité problémy s přehříváním a opotřebením výrobních linek.

Detail