Vodní elektrárny
Voda. Chlad. Koroze.

Turbíny a generátory

Umístěné v srdci vodní elektrárny, vystavené chladu a vysoké vlhkosti, v konstatní zátěži vyrábějící elektřinu. To jsou systémy turbín, ať už Kaplanových nebo Francisových, spojené s převodovkou a generátorem, často i jednou společnou olejovou náplní. Ta musí systém chránit před zadřením i vnitřní korozí. Bohužel i ty nejvýkonnější oleje mají své limity a proto je ideální je doplnit o technologii Metal Conditioner, která systémy ochrání ve chvílích, kdy už olej nestačí.

Hydraulické ovládání česel

Aby se do turbíny s vodou nedostaly nežádoucí předměty, které by mohly způsobit její poškození nebo zastavení, fungují česla jako filtr. Každý filtr je ale potřeba pravidelně čistit, a proto i česla je třeba pravidelně zvednout nad hladinu. K tomu slouží hydraulické ovládání, které je ale celoročně vystaveno rozmarům počasí a vodě. Jeho spolehlivost a funkčnost je zásadní pro stabilní a rentabilní provoz elektrárny.

Protože systém funguje ve vodním prostředí, vyžaduje použití biologicky odbouratelného hydraulického oleje. Ten ovšem postrádá kvality minerálního oleje z hlediska životnosti a impregnace proti korozi. Proto je ideální ho doplnit o technologii Metal Conditioner, která zajistí maximální antikorozní ochranu a spolehlivost systému 365 dní v roce. Na ložiska a řetězy mimo vodní prostředí pak voděodolné plastické mazivo LAD2 CM.