Polygrafie
Vysoké otáčky, vysoká prašnos, extrémní nároky na čistotu.

Tiskařský stroj

Nejběžnějším strojem v polygrafii je tiskařský stroj. Existuje několik typů tiskařských strojů, jako jsou ofsetové tiskařské stroje, flexotiskařské stroje, digitální tiskařské stroje nebo sítotiskařské stroje. Každý typ má své vlastní specifické vlastnosti a použití.

Většina tiskařských strojů, včetně ofsetových, flexotiskařských a sítotiskařských strojů, vyžaduje mazání různých mechanismů, jako jsou válce, lože, převodovky a klouby. Protože většina z těchto strojů pracuje ve vysokých otáčkách, ložiska jsou pod velkým tlakem a často se přehřívají. V takovém případě ideálně ošetří vysokoteplotní plastické mazivo LC2. Na klouby zase skvěle funguje přilnavé plastické mazivo LAD2 CM. Polohovací řetězy proti prachu pak skvěle ochrání penetrační sprej Penesal.

Centrální olejový systém a převodovky pak před přehříváním, prachem a kondenzáty ochrání technologie Metal Conditioner.

CtP (Computer-to-Plate)

CtP stroj se používá pro přímý přenos obrazu z počítače na tiskovou destičku. Tímto způsobem je možné vyhnout se klasickému kroku vytváření filmu, což usnadňuje a urychluje proces přípravy tisku.

CtP stroje, které slouží k výrobě tiskových destiček, obvykle vyžadují mazání v mechanismech, které řídí pohyb destiček, jako jsou vedení nebo závitové hřídele. Na lineární vedení skvěle funguje penetrační sprej Penesal, který vytvoří tenký kluzný film, který nechytá prach. Závitové hřídele pro změnu skvěle ošetří plastické mazivo LA2 či LAD2 CM, respektive mazací sprej Ultrasil - záleží, jaký systém mazání je doporučen výrobcem.

Falcovačka

Falcovačka je stroj používaný k svinování nebo skládání tištěných materiálů, jako jsou brožury, letáky nebo knihy. Existuje mnoho typů falcovaček, včetně ručních a automatických.

Některé falcovačky používají mazání pro snadnější skládání a pohyb listů papíru. Maziva se používají na klouby a mechanismy, které umožňují plynulý a přesný pohyb při skládání. Protože mechanismus pracuje s papírem, žádoucí jsou maziva, co nešpiní a neskapávají. Pro takové potřeby je ideální mazací sprej či fluid Penesal, který ošetří klouby a lineární vedení, navzlíná i do úzkých míst a vytvoří tenký kluzný film, který nešpiní. Vnitřní mechanismu stroje, pokud je mazán, pak stačí základní plastické mazivo LA2.

Řezačka

Řezačka je stroj určený pro přesné a rovnoměrné řezání papíru nebo jiných materiálů. Pomocí řezačky lze upravit velikost tiskových listů nebo materiálů na požadované rozměry.

Některé řezačky vyžadují mazání nožů a pohyblivých částí, aby se zajistila plynulost a přesnost řezu. Protože tyto nástroje, stejně jako u falcovačky, přichází do styku s papírem, je potřeba využívat maziva, která nešpiní, neskapávají a nechytají prach. Pro tyto potřeby, především pro posuvné lišty nožů, skvěle funguje Penesal Fluid, respektive Penesal Spray. Vytvoří tenký nelepkavý kluzný film, který zajistí dlouhodobě plynulý, přesný a spolehlivý pohyb nástroje.

Pro vyčištění stroje v rámci údržby doporučujeme před namazáním povrch odmastit sprejem Degreaser.

Vazební stroje

Vazební stroje se používají k vytváření knih, brožur nebo bloků. Existuje mnoho typů vazebních strojů, včetně vázacích strojů s pevnými deskami, spirálových vazeb nebo lepících strojů.

Vazební stroje mohou vyžadovat mazání v různých mechanismech, jako jsou lisovací válce, pohyblivé součásti nebo klouby. Stejný případ jako falcovačky a řezačky - je potřeba čisté mazání. Proto je ideální povrch nejdříve důkladně vyčistit a odmastit sprejem Degreaser a následně všechny pohyblivé mechanismy ošetřit sprejem Penesal. Vnitřní mechanismy stroje, jako jsou lisovací válce nebo ložiska je možné ošetřit plastickým mazivem LC2 a řetězy pak sprejem Lubrisil.

Integraf, s.r.o.

Díky produktům AEROTEC® jsme snížili náklady na nahradní díly v celoročním průměru o 18 % prodloužením životnosti zvláště namáhaných mechanismů.

Celý příběh