Jak připravit kolo na sezonu a jak o něj pečovat

Péče a údržba jízdního kola s produkty AEROTEC

Chcete prodloužit životnost pohyblivých částí vašeho kola? Jednou z důležitých součástí údržby je dobré mazání. K tomu se hodí náš AEROTEC Cyklo Set, který jsme vyvinuli spolu s mechaniky profesionální cyklistické stáje Elkov Kasper Professional Cycling Team tak, abychom jednotlivým dílům vašeho kola prodloužili životnost až dvojnásobně. A kluci z týmu nám dali tak pár rad, jak správně mazat. Nenecháme si je pro sebe.

Jak často mazat?

Rozhodně doporučujeme kolo pořádně promazat na začátku každé sezony, kdy věnujte pozornost vlastně všem pohyblivým částem vašeho bicyklu. V sezoně se zaměřte hlavně na řetěz, je dobré ho promazat před každou cyklodovolenou či náročnějším výletem. Dvojnásob to platí, pokud se s kolem chystáte do náročnějšího terénu. U ostatních pohyblivých částí kola se rozhodněte podle vizuální kontroly a pocitu z jízdy.

Co udělat před mazáním?

Předtím než začnete vybraná místa mazat je potřeba je dobře očistit a odmastit. Po povrchovém očištění řetězu můžete využít náš odmašťovač AEROTEC Greasy Cleaner. Nejjednodušší řešení je naložit řetěz přes noc do tohoto přípravku a nechat ho pracovat. Ráno budete mít řetěz nejen odmaštěný, ale taky ošetřený chránícím filmem. Zatímco bude AEROTEC Greasy Cleaner pracovat na řetězu, očistěte teleskopické prvky, které na kole máte — tedy tlumiče, vidlice, případně teleskopická sedátka. Prach a bláto setřete především z kluzných ploch, zaměřte se taky na okolí těsnícího pryžového kroužku.

Co, jak a čím mazat?

Klíčový bod celého procesu. V AEROTEC Cyklo Setu najdete tři různá maziva. Každé je trochu jiné a každé má svůj účel.

AEROTEC Ultrasil Fluid použijte na řetěz. Díky výborné vzlínavosti stačí na promazání řetězu pár kapek. Ten jednoduše nakapete přímo na řetěz. Pak už vám jen stačí pomocí prstu, malé houbičky, hadříku apod., přípravek roznést po celém řetězu. Po aplikaci nechte Ultrasil zavzlínat a následně otřete vnější část řetězu, aby se na ni nelepily žádné nečistoty. Doporučujeme také přeřadit rychlost a otřít pastorek, na kterém jste řetězem otáčeli, aby na něm neulpělo přebytečné mazivo.

K promazání teleskopických částí kola doporučujeme použít AEROTEC Penesal Fluid. Pomocí kapátka ho naneste do okolí pryžového těsnícího kroužku. Následně s danou částí několikrát zapružte (prostě se pořádně opřete do řidítek a zmáčkněte sedadlo). Penesal se tak nanese na kluzné plochy. Přebytečné mazivo opět otřete.

Na promazání středové hřídele a uzavřených mechanismů kola použijte plastické mazivo AEROTEC LA 2. To slouží k ošetření těžko přístupných kovových uložení. Po otevření uzavřených mechanismů opět nezapomeňte na důsledné očištění a odmaštění. Po aplikaci přiměřeného množství LA 2 setřete přebytky a mechanismus znovu uzavřete.

Co se špinavýma rukama?

V našem AEROTEC Cyklo Setu myslíme i na to, že po údržbě kola budete mít špinavé a mastné ruce. I v tom nejdivočejším terénu můžete použít náš AEROTEC Dry Cleaner. Tento suchý čistící prostředek vám ruce umyje a odmastí, stačí se pak jenom opláchnout vodou, nebo utřít do utěrky či ubrousků. A můžete pokračovat v jízdě.